Prodělali jste onemocnění COVID-19 a i nadále Váš zdravotní stav není to, co před nemocí? Nebo patříte mezi ty šťastlivce, kteří měli jen lehký průběh a nepociťují žádnou změnu?

V obou případech máte jedno společné. Měli byste svému zdraví věnovat značnou pozornost a poděkovat mu za zvládnutou nemoc určitou dávkou rehabilitace. Říkáte-li si, že je nesmysl něco takového podstupovat, když nepociťujete žádné následky a chcete se co nejrychleji vrátit do pracovního procesu. Odpověď zní: “Zdraví, máte jen jedno a mělo by být Vaší prioritou.”. Tělo si to totiž pamatuje. Jak ale na to? Existuje léčba pro tělo postižené tak “mladým” onemocněním, jako je COVID-19?

Léčba post-COVID syndromu

Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci se tohoto nelehkého úkolu zhostili a výsledek je opravdu skvělý. Vytvořili sadu cviků určených pro pacienty vyléčené z nemoci COVID-19. Tyto cviky naleznete v jejich příručce zde. K dispozici jsou i videa s názornou ukázkou cviků.

Doporučení odborníků je jasné, začít se hýbat co nejdříve, posílit plíce správným dýcháním, vyrazit na čerstvý vzduch. Lidé s mírným průběhem nemoci by měli zařadit i kondiční procházky a postupně také silový trénink. Těmto pacientům a těm, kteří prodělali onemocnění bez příznaků je pak doporučováno, aby se ke cvičení vrátili již čtrnáct dní po nemoci. Podstatné je poslouchat své tělo a vhodný postup rehabilitací konzultovat se svým praktickým lékařem či fyzioterapeutem.

Hlavní složkou plicní rehabilitace je pohybová léčba – vytrvalostní (intervalový, kontinuální) a silový trénink pro zlepšení tolerance fyzické zátěže pacienta.

Rehabilitační péče

V případě dlouhodobých post-COVID následků je lidem v rámci rehabilitační péče předepisována lázeňská léčba, resp. Lázeňská léčebně rehabilitační péče (LLRP). Principy a podmínky indikace a předpis LLRP definuje indikační seznam, kdy platnou verzi je možné nalézt na webových stránkách MZ ČR nebo na stránkách Svazu léčebných lázní České republiky.

Zvláštní postavení v LLRP pak má společenský tanec, který sice není oficiálně indikovanou lázeňskou procedurou, avšak tento má velmi významný rehabilitační a psychologický efekt.

Společenský tanec jako forma rehabilitace

Používání tance jako léčebného prostředku však není žádnou novinkou, používá se již od nepaměti, odvětví taneční pohybové terapie jako psychoterapeutického využití pohybu, založeného propojení těla a mysli a léčivé síle tance, (DMT) vzniklo již ve 40. letech 20. století.

Společenský tanec uvolňuje psychické vypětí, uvolňuje blokované, potlačované emoce. Pozitivem je i úbytek váhy, což uvítají především dámy. Dále dochází k posílení plic zejména při rychlejších tancích. Tanec také pozitivně působí na krevní oběh a snižuje cholesterol v krvi. Při správném držení dochází i k výraznému zpevnění středu těla, kdy se posiluje pánevní dno a hluboké břišní svalstvo. Dlouholeté studie prokazují, že tanec oddaluje procesy ovlivňující snížení paměti, jsou při něm zapojeny ty struktury mozku, které pomáhají oddalovat nástup demence.

Na psychickou stránku pak příznivě působí hudba a při nutnosti soustředit se na taneční kroky, které jsou mnohdy lehce fyzicky náročnější, dochází k vyplavení endorfinu, který odbourává stres a starosti.

Je tedy zřejmé, že právě společenský tanec má na naše zdraví velmi příznivý efekt, proč to tedy nezkusit? Rehabilitujte své tělo příjemně, nikoli v nemocničním prostředí.

Pokud si říkáte, že to stojí za zkoušku a chcete do sebe a svého zdraví investovat, podívejte se na bližší informace k našim kurzům zde.

Budeme také rádi, když tento článek budete sdílet Vašim přátelům či rodinným příslušníkům, nebo zanecháte komentář, jak se Vám článek líbil.

Zdroje: