5 nejdůležitějších parametrů, podle kterých vybírat taneční boty

Vybrat tu správnou taneční obuv nemusí být vždy jednoduché. Není to totiž nákup vycházkové obuvi. Jedná se o specifickou sportovní pomůcku, která se po dobu cca 2 – 4 let stane vašim nejlepším přítelem, nebo tím nejhorším protivníkem. S tanečními botami si to zkrátka nechcete rozházet…

Když tedy navštívíte to krásné místo s nepřeberným množstvím tanečních bot, možná pocítíte paniku. Podle čeho si správné taneční boty vybrat? Existují nějaké parametry, které si mohu pomyslně odškrtnout, a které mě navedou k těm jediným správným? 

Ano, existují, a my vám je v tomto článku shrneme, abyste si všechny nejdůležitější parametry mohli při výběru bot pohodlně v hlavě odškrtnout.

1. Bota na vaší noze musí sedět jako „prdel na hrnec“.

Pokud vybíráte své první taneční boty, budete zřejmě chtít aplikovat to známé moudro, že palec musí mít dostatek místa, aby se mohl hýbat, nebo co když si do bot vezmete teplou ponožku. To u tanečních bot neplatí. Například do dámských tanečních bot se silonky nebo ponožky nedávají, aby noha v botě neklouzala.

Už samozřejmě víte, že každý z nás má různý tvar nohy, tedy, někdo má nohu širší, někdo užší, jiní zase vysoký nárt, apod. Tyto všechny aspekty do výběru bot samozřejmě zahrnete a pokud vám bota od jednoho výrobce nesedí, zkusíte jiného výrobce, ale co se týče prostoru v botách buďte opatrní. 

Taneční bota by totiž neměla být ani velká, ani malá (s tím, že se ještě roztáhne), musí sedět přesně. Správně obepínat nohu a musí sedět po celé délce, tedy od paty po špičku. Samozřejmě pravidlo, že vám bota obepíná nohu, znamená, že tlak, který bota na nohu vyvíjí, musí být pohodlný, není to španělská bota, neslouží k novodobému způsobu mučení tanečníků. 

2. Nepřekračujte svůj stín

Při výběru taneční obuvi byste vždy měli mít na paměti rozsah svých zkušeností se společenským tancem. Pokročilí tanečníci si budou vybírat úplně jiné taneční boty než začátečníci, protože už mají s taneční botou své zkušenosti a nemusí se při tanci soustředit na jednotlivé kroky.

Taktéž byste měli zohlednit konkrétní tanec, který s nimi chcete tančit. Jiné boty si vyberete pro latinskoamerické tance a jiný pro standardní tance. Pokud si nejste jistí, protože vás taneční kurzy teprve čekají a nevíte, co vaše srdce osloví, zkuste tzv. univerzální boty, které mají ty nejdůležitější přednosti z obou druhů bot. Jakmile se rozhodnete, který tanec vám více vyhovuje, můžete zainvestovat do konkrétního druhu. Pokud se vám nechce investovat do univerzálních bot můžete jako náhradu použít: dámy boty na latinskoamerický tanec a pánové boty na standardní tanec, se kterými si zatančíte i tance opačné.

3. Ten nejvyšší podpatek nemusí být vždy ta správná volba

Stejně, jako boty vybíráte podle vašich tanečních zkušeností, měli byste toto pravidlo aplikovat i při výběru podpatků. 

Doporučovaná výška podpatku pro začínající tanečnice je 5-6,5 cm, pokročilé tanečnice pak mohou nazout podpatky i ve výši 7-8 cm.

4. Tančete i v obchodě

Pokud jste zvyklí, že se při výběru bot pouze projdete a podle komfortu chůze vyberete tu správnou variantu, tak zbystřete. Při výběru tanečních bot doporučujeme udělat i pár tanečních kroků, protože při klasické chůzi neprověříte, jak bota na vaší noze správně „sedí“, jestli vás při delším kroku netlačí a pod.

5. Paráda až na konec

Pokud vás ze začátku napadlo, že je volba tanečních bot jednoduchá a zkrátka si vyberete ty, které se vám budou nejvíce líbit, spletli jste se. Design hraje při výběru tanečních bot až úplně tu poslední roli. 

Nejdříve byste totiž měli splnit všechny shora uvedené parametry a až v té poslední fázi se rozhodnout podle toho, jak se vám boty líbí. 

Pokud některý ze shora uvedených parametrů zapomenete, nic se neděje, od toho tam budete mít skvělou paní prodavačku, která vám vždy ráda pomůže. Po celou dobu, co taneční boty nakupujeme, jsme zatím nenavštívili obchod, ve kterém by se nám prodavačky nevěnovaly, takže v tomto směru se obávat nemusíte.

Nyní už máte základní povědomí o tom, podle jakých parametrů své taneční boty vybírat. Pokud jste tento náš postup aplikovali při výběru svých tanečních bot, sdílejte s námi s své úlovky na sociálních sítích, kde nás označíte. A pokud své nové taneční boty chcete provětrat, přihlaste se na naše taneční kurzy, přihlášku naleznete v sekci Co nabízíme.