Je to neuvěřitelné, jak ten čas utíká, nedávno jsme tu měli Vánoce a konec roku 2021 a teď tu máme již konec února 2022. :D
V únoru je jeden významný den, a to 14. února, tedy svátek svatého Valentýna a ať jste, nebo nejste milovníkem tohoto komerčního svátku, má příznivce na celém světě. Když se nad tu komerční stránku povznesu, přijde mi ta myšlenka krásná, lidé celého světa si v ten jediný den vyznávají lásku. Ano, je pravdou, že bychom to měli dělat každý den v roce, ale kdybychom dostávali květiny, chodili na romantické večeře a obdarovávali se zamilovanými dárky denně, bylo by to pro nás ještě vzácné? A co teprve by na to řekla naše peněženka. :D
Já ale v souvislosti se svátkem svatého Valentýna mířím jiným směrem, tanečním směrem… :) Osobně považuji za jeden z nejvášnivějších tanců tango. Když si představíte taneční pár, který tančí tango, co Vás jako první napadne? Rudá růže! Červené šaty! Již samotná barva zosobňuje vášeň, lásku a pro mě osobně i samotnou podstatu souznění muže s ženou. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla věnovat únorový článek právě tangu. Dříve jsem si myslela, že mezinárodní tango, které vyučujeme v našich tanečních pro začátečníky a pokročilé, je jediné, které se v našich krajinách tančí. Než, jsme s manželem začali navštěvovat kurzy argentinského tanga. Oba nás to pohltilo. Jak se všude dočtete, argentinské tango je životní styl, tomu odpovídá i komunita s ní spojená, je to obrovská rodina, která se navzájem podporuje a pravidelně se potkává.
Do určité doby jsem považovala argentinské tango a mezinárodní tango za dva různé tance s pouze náhodnou shodou v označení, ale to jsem se mýlila. Mezinárodní tango se vyvinulo právě z argentinského tanga. Než se ale vrhnu do popisu rozdílů mezi argentinským a mezinárodním tangem, zaměřím se na samotné slovo tango a jeho původ. Jeho původ je bohužel nejasný, moderní historikové se domnívají, že by toto slovo mohlo formovat několik událostí a slov.
Stejně záhadný a nejasný původ má i vznik a vývoj argentinského tanga, kdy existuje mnoho legend a příběhů, jak argentinské tango vzniklo.
Nejčastější legendou o jeho vzniku je, že k tomu došlo na předměstí argentinského Buenos Aires a uruguayského Monteviedea v 80. letech 19. století, kdy zde vlivem mísení kultur místních, otroků z Afriky, evropských a jihoamerických imigrantů vznikl nový styl tance, hudby a poezie. Tomuto novému životnímu stylu se začalo říkat tango. V chudinských čtvrtích Buenos Aires zcela převažovala mužská populace, a proto docházelo k velkému vzestupu kriminality, objevovaly se gangy a také nevěstince. Nevěstince byly domovem tanga, zde se totiž v převažující mužské společnosti daly nalézt ženy. Dámy z vykřičených domů si pak mohly vybírat své klienty podle kvality jejich tance, kterou musel muž prokázat během pár tanců s dámou. Aby muži na dámy zapůsobili, museli cvičit a jelikož bylo žen poskrovnu, učili se tančit spolu.
Během historického vývoje došlo k několika vzestupům a pádům argentinského tanga v rámci popularity ve světě tance. Jeden z významných vzestupů nastal v roce 1913, kdy se argentinské tango stalo jedním z nejpopulárnějších tanců v Paříži a New Yorku, a další města stále přibývala. Postupem času se argentinské tango tančilo po celé Evropě a Severní Americe. Během viktoriánské éry však argentinské tango zažilo pád na žebříčku oblíbenosti, když bylo považováno za nevkusné a příliš koketní. V moderní době již argentinské tango vnímáme jako samostatný druh tance natolik významný, že jej v roce 2009 zahrnula mezinárodní kulturní organizace UNESCO do svého seznamu světového nehmotného dědictví včetně její hudby a textů písní.
V posledních desetiletích se tango začalo dělit na mezinárodní (dříve označované jako anglický) styl a americký styl, které se vyvinuly vlivem rozšíření argentinského tanga do Evropy a Severní Ameriky.
Mezinárodní tango bylo poprvé kodifikováno v října 1922, kdy bylo poprvé navrženo, aby se tančilo pouze na moderní melodie. Vyvinulo se tak jako vysoce soutěžní tanec, kdežto argentinské tango zůstalo tancem nesoutěžním (soutěže se v něm také pořádají, avšak ne takových rozměrů, jako v případě mezinárodního tanga) s důrazem na vedení a prožitek.
A v čem se tedy argentinské tango a mezinárodní tango liší?
Oproti tomu se argentinské tango tančí v dvou liniové postavení (taneční pár stojí přímo naproti sobě), tančí se v těsném objetí, které zahrnuje kontakt s celou horní částí těla, ale ne s nohama. Rám argentninského tanga tvoří tzv. abrazo neboli objetí, které není tuhé, ale flexibilní, přizpůsobuje se různým krokům, kdy se může rozevřít až do písmene “V”, či do úplného otevření.
Co se týče choreografie, má ji mezinárodní tango jasně danou v podobně zcela detailně popsaných figur, oproti tomu je argentinské tango svobodnější, nabízející naprostou improvizaci.
Na světě nalezneme ještě další mnohé styly, které se zrodily právě z argentinského tanga, těmi jsou finské tango, uruguayské tango, severoamerické tango, a mnohá další. Když však uvidíte tančit tyto styly, najdete v nich i velkou podobnost s argentinským tangem, jediné zcela odlišné se pak jeví tango mezinárodní (anglické).
Já osobně jsem si našla zalíbení pro oba styly, nicméně tomu argentinskému vděčím za značný posun v komunikaci a “nacítění” na partnera. Jsem přesvědčena, že argentinské tango značnou měrou přispělo k prohloubení našeho vztahu.
Závěrem jen prozradím, že se v létě chytáme na taneční soustředění argentinského tanga, kde nás budou vyučovat praví Argentinci a světoví tanečníci argentinského tanga. O tomto vás budu podrobně informovat v rámci příspěvků na našich Facebookových stránkách a sdílet s vámi naše zážitky. Budu ráda, když naši cestu budete sledovat a prožívat s námi. :)
Zdroje:
- https://www.otangu.cz/?page_id=394
- https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Tango#Ballroom_tango
- https://www.danceus.org/ballroom-tango/international-tango/
- http://www.dancefacts.net/tango/history-of-tango/?fbclid=IwAR0FJg8M6pCUdLZ46DrTwuwEVZmqaARsqF8lQGWk2vZIfPXptEZD-KMZ58Q/
- https://www.tanguito.co.uk/tango-culture/discover-tango/know-your-tango/?fbclid=IwAR1VKX6VpRClfAa3szRf2RBVRcl7-V_hxmYuYFyG8Gcb3eDZ6XYvN4-_Ne8
Napsat komentář